Historie skupiny

 

Začátek skupiny Torcha se datuje někdy na podzim roku 1995. Jako čerství osumnáctníci si budoucí členové skupiny v létě toho roku zakoupili "zánovní" vůz polské výroby FIAT 125p. 

Byl stár pouze cca 25 let a jeho cena 3000,- Kč je vyloženě nadchla. Tudíž se složili po tisícovce a vůz zakoupili (Teda Entr nedal nic, půjčil mu Véna a dodnes má pocit, že mu nic nevrátil). Vůz byl modré barvy, velice pohodlný, akorát spotřeba je trochu limitovala v jejich výjezdech za kulturou, nicméně ceny pohonných hmot byly v té době docela přijatelné (zase na druhou stranu, když nemáte ani korunu, je Vám jedno kolik stojí benzín).

Auto si na sebe samozřejmě nepřepsali, původní majitel na tom netrval, a dost možná nebylo napsané ani na něj :-). Vůz dostal jméno Parník, podle pocitu který v něm za jízdy zažívali, hlavně v zatáčkách. Nakonec je auto omrzelo a přemýšleli co s ním. Naštěstí jejich kamarád Krysmen (taktéž čerstvý držitel řidičského oprávnění) projevil o tento vůz zájem a zbývalo pouze domluvit cenu. 

Tenkrát přišel Ilča s myšlenkou na založení skupiny, přičemž na nákup nástrojů se měly použít peníze získané za prodej auta. I když byl na tom Krysmen finančně podobně jako my, nabídl nám neodolatelnou nabídku. Za auto zaplatí 1000,- Kč a přidá bicí soupravu Amati. No neberte to. Bylo domluveno, že za tisícovku se zajistí Entrovi baskytara, Véna měl bicí za auto a Ilča jakožto nadějný hráč na kytaru na ZUŠ Dubňany měl nástroj svůj, tudíž kapela mohla začít existovat.

Samozřejmě se vyskytly určité potíže. Bicí byly ve stavu, kdy se do nich muselo stejně investovat další finanční prostředky (Véna by je určitě nazval nemalými), a baskytara se defakto musela vyrobit. Koupilo se od jednoho známého tělo baskytary, dokoupily vrtáky, závitníky, nějaké kusy železa a dovyrobila se kobylka a ostatní vybavení správné elektrické baskytary. Výsledek stál opravdu za to. Další věci jako aparatura a spol. se nějakým způsobem zajistila a dovyrobila. 

Zkušebna se udělala u Entra na dvorku v bývalém vejměnku. Trochu se to tam porovnalo a co nešlo vystěhovat, na to se položila aparatura. A mohli jsme začít hrát. Ilča, jak již bylo zmíněno, hrál na kytaru již nějaký ten rok a ostatní se prostě do hraní vrhli přímo po hlavě.

Legenda tvrdí, že již na první zkoušce se hrála celá písnička!!! Jestli to byla písnička už nikdo neví, ale kravál to byl bezesporu neskutečný.

Důležité bylo taky vymyslet název skupiny. Návrhy padaly ledasjaké, ale nakonec to rozhodl Entr. Během vyučování (nástavba na maturitu) si tak dlouho kreslil, až vzniklo již legenrádní logo skupiny, které se bohužel v papírové podobě nezachovalo.  

Od samého začátku se samozřejmě rozrůstal fanklub kapely. Mezi prvnímy je třeba zmínit Entrového bráchu Romana, který dodnes zůstal neutuchajícím fandou a propagátorem této geniální muziky. 

A začalo se hrát a to opravdu naplno. Kolik času se strávilo ve zkušebně a kolik energie stálo neustálé vylepšování bicích, aparatury, kabelů, samotné zkušebny, to už nikdy nikdo nezjistí.

V zimě, když se vymýšlelo jak tam nejlépe zatopit, aby tam nebylo pod nulou, se děly neskutečné věci. Ve zkušebně byla elektrická trouba a kamna na uhlí. Vytopit ten prostor dalo zabrat. Dokonce se jednou střílelo ze vzduchovky do kamen aby se "rozdmýchal" plamen. Netřeba zdůrazňovat jaký to mělo efekt. Véna měl výhodu, že se u bicích zahřál, ale kytaristi měli smolíka a modré prsty :-).

V prosinci roku 1995 vzniklo jediné řádné album skupiny Torcha. Bylo nahráno na kazetu, udělal se přebal a bylo hotovo. Album bylo na světě. Bohužel je téměř jisté, že tento jediný exemplář (tak jako u loga) se nenávratně ztratil.

Na jaře roku 1996 dospěla kapela k rozhodnutí, že bez zpěváka, nebo zpěvačky se dál neposune. A tak bylo vypsáno "výběrové" řízení. Véna dokonce v Hodoníně vylepil dva plakáty s pozvánkou na konkurz. Ta naivita. Samozřejmě nikdo nepřišel. Nakonec jsme ukecali kamaráda Pekise aby si to s náma zkusil. Že zpívat neuměl se vědělo, ale to nikomu nevadilo, ostatní zase neuměli hrát. Ale že je schopný se kvůli členství v kapele dopustit takového sebeponížení, to nikdo nečekal. Zpívat vleže vedle ledničky u bicích (kvůli zpětné vazbě a taky pro trochu té legrace), to chce náturu, nebo nadšení. Nakonec ale neprošel a ani sám nechtěl, protože při představě, že by takto trávil svůj volný čas se mu nedělalo dobře. Nutno podotknout, že se z něj stal v budoucnu člen skupiny Žluté kozačky.

Další na řadu přišla kamarádka Zuzana. Dokonce byla myšlenka, že bude hrát i na klávesy (byla jejich majitelkou). Po zjištění, že zpěv není její silnou stránkou a že na klávesy neumí, jsme se v dobrém rozešli.

Ale srandy jsme si taky užili dost. 

Tak to pokračovalo až do léta 1996. Po maturitě Entr odjel na 9 měsíců do Anglie. Měl tam setru Dášu a chtěl si vydělat nějaké peníze. Véna s Martinem zatím pilně zkoušeli a psali nové písně.

S Entrem byli kluci neustále ve spojení (letecká pošta, o mailu a mobilech se nám ani nezdálo). Poslali jsme mu dokonce učebnici hry na baskytaru, protože si tam od někoho mohl půjčovat kytaru.

Posílaly se mu zvukové dopisy na kazetě (pro odlehčení balíku se páska z kazety vyndávala a Entr si ji po obdržení nacpal do jiného obalu). 

Na podzim 1996 odjel Martin studovat vysokou školu do Plzně. Nicméně na zkoušky dojížděl, a tak se hrálo dál. Dokonce sehnal v Plzni v nějakém frcu mixážní pult! Takové zařízení, pro kapelu dosud nevídané, mělo skokově zvýšit kvalitu zkoušek. Taky se okamžitě začalo investovat do dalšího vybavení. Mikrofony, několikastopý (dvou) a cca 20 let starý magnetofon apod.

No nadšení prostě neskutečné. Po Entrově návratu z Anglie byl ukecán, aby vydělané peníze investoval do basové aparatury. Což se stalo a po proměnění liber na koruny zakoupil basové kombo. Cena byla cca 13000 Kč, což byly prakticky všechny prachy, které v Anglii za 9 měsíců ušetřil. Zároveň se kombo stalo nejdražším a nejmodernějším vybavením, které kdy skupina Torcha vlastnila. 

V následujících letech pověst skupiny rostla a nakonec se domluvilo to, kvůli čemu se to všechno dělalo. Domluvil se koncert!!!

Na myslivecké chalupě v Žeravicích, kam se pravidelně jezdívalo pařit, se měl pro kamarády uskutečnit první koncert skupiny Torcha. Datum konání byl určen na 20. září 1998. Týdny před koncertem se ve zkušebně tvrdě dřelo, pilovaly se písně, domlouvalo se co se bude hrát (ne že by bylo až tak z čeho vybírat) a jak to tam vlastně celé odvezeme.

Nakonec se veškerá aparatura narvala do auta a vyrazilo se na cestu. Bohužel na polní cestě mezi obcí a chalupou (ta byla několik kilometrů od vsi v lese) zapadlo auto na polní cestě do bláta a bylo po ptákách. Škoda 120 se mohla i uvařit, ale ven se jí nechtělo. A tak skončil jediný koncert, který kdy mohla kapela odehrát. Na chalupu se vzalo akorát Entrovo kombo a kazeťák, aby se mohla pustit muzika a zbytek se došel pěšky.

V té době byla skupina Torcha na vrcholu svých sil, ale tento nezdařený koncert jako by předznamenal konec skupiny. Hrálo se čím dál míň a nakonec, po odprodání aparatury, se skupina Torcha neoficiálně rozpadla. V následujících letech byla snaha dát skupinu opět dohromady, ale nikdy k tomu nedošlo.

Tak si alespoň na těchto stránkách poslechněte umění členů kapely Torcha a koukněte se na fotky.

 

 A nezapomeňte:

 

TORCHA NEVER SLEEP, NEVER EAT

AND NEVER GO TO THE FUCKING TOILET

 

 

 

 

Copyright © 1995 - 2022 Václav Bašta Tuesday the 5th. . Thanks to Best online poker sites - All rights reserved.